Top facebook2x Top twitter2x Top instagram2x Top email2x Email us Top subscribe2x Subscribe Top webcam2x Webcam Top search2x Basket Login Join
Home / Afloat & Onshore / Racing & Results / Results / 2021 / Autumn 2021 / Wednesday Autumn 2021
☰ More
Home / Afloat & Onshore / Racing & Results / Results / 2021 / Autumn 2021 / Wednesday Autumn 2021

Wednesday Autumn 2021

932411 orig

Sailwave results for Wednesday Autumn 2021 at 2021

Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3801 Rod 1021 2.0 1.0 5.0 DNC 8.0 8.0
2nd Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3636 Robin 1021 1.0 2.0 OCS 5.0 DNC 8.0 8.0
3rd Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3587 Colin Midgely Martin Taylor 1021 3.0 2.0 DNF 5.0 DNC 10.0 10.0
4th Fast Handicap RS 200 550 1046 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 DNF 11.0 11.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Slow Handicap LASER 150662 James Smith 1100 6.0 2.0 1.0 9.0 9.0
2nd Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 12.0 9.0 2.0 23.0 23.0
3rd Slow Handicap GP14 13804 Bob Skelly May 1130 18.0 7.0 3.0 28.0 28.0
4th Slow Handicap LASER 126116 Kev Brown 1100 10.0 15.0 DSQ 4.0 29.0 29.0
5th Slow Handicap SOLO 5073 1142 5.0 4.0 25.0 DNC 34.0 34.0
6th Slow Handicap LASER RADIAL 180381 Nicky Leech 1147 7.0 5.0 25.0 DNC 37.0 37.0
7th Slow Handicap LASER 189089 Richard Startup 1100 8.5 6.0 25.0 DNC 39.5 39.5
8th Slow Handicap Topaz Uno Race 2371 Jeremy Lakey 1207 13.0 25.0 DNC 5.0 43.0 43.0
9th Slow Handicap GP14 6437 Hender Blewett Cat Gingles 1130 15.0 8.0 25.0 DNC 48.0 48.0
10th Slow Handicap SOLO 4110 Loz Young 1142 25.0 DNC 1.0 25.0 DNC 51.0 51.0
11th Slow Handicap GRADUATE 2942 1132 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 51.0 51.0
12th Slow Handicap LASER RADIAL 107155 Richard Bevan 1147 11.0 15.0 DNF 25.0 DNC 51.0 51.0
13th Slow Handicap LASER 208933 Simon Weatherspoon 1100 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC 52.0 52.0
14th Slow Handicap LASER 192498 Andy Weatherspoon 1100 25.0 DNC 3.0 25.0 DNC 53.0 53.0
15th Slow Handicap LASER 207287 Greg Liggins 1100 3.0 25.0 DNC 25.0 DNC 53.0 53.0
16th Slow Handicap LASER 174732 Martin Starkie 1100 4.0 25.0 DNC 25.0 DNC 54.0 54.0
17th Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 14.0 15.0 DNF 25.0 DNC 54.0 54.0
18th Slow Handicap Topaz Uno Race 1085 Sally Ong 1207 16.0 15.0 DSQ 25.0 DNC 56.0 56.0
19th Slow Handicap RS FEVA XL 975 1244 8.5 25.0 DNC 25.0 DNC 58.5 58.5
20th Slow Handicap OPTIMIST 6313 1642 25.0 DNC 15.0 DNF 25.0 DNC 65.0 65.0
20th Slow Handicap MIRACLE 3560 1194 25.0 DNC 15.0 DNF 25.0 DNC 65.0 65.0
22nd Slow Handicap GP14 13395 1130 17.0 25.0 DNC 25.0 DNC 67.0 67.0
23rd Slow Handicap LASER 190136 Paul Cook 1100 19.0 25.0 DNC 25.0 DNC 69.0 69.0
24th Slow Handicap LASER 17164 Mark Doman 1100 20.0 25.0 DNC 25.0 DNC 70.0 70.0

R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3636 Robin 1021 30:15 0:29:38 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3801 Rod 1021 31:22 0:30:43 2.0
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3587 Colin Midgely Martin Taylor 1021 32:55 0:32:14 3.0

R2 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3801 Rod 1021 78:12 1:16:35 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3636 Robin 1021 OCS 2.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3587 Colin Midgely Martin Taylor 1021 DNF 2.0

R3 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast Handicap RS 200 550 1046 DNF 1.0

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap GRADUATE 2942 1132 30:44 0:27:09 1.0
2 Slow Handicap LASER 208933 Simon Weatherspoon 1100 30:16 0:27:31 2.0
3 Slow Handicap LASER 207287 Greg Liggins 1100 30:30 0:27:44 3.0
4 Slow Handicap LASER 174732 Martin Starkie 1100 30:32 0:27:45 4.0
5 Slow Handicap SOLO 5073 1142 32:28 0:28:26 5.0
6 Slow Handicap LASER 150662 James Smith 1100 32:10 0:29:15 6.0
7 Slow Handicap LASER RADIAL 180381 Nicky Leech 1147 33:40 0:29:21 7.0
8 Slow Handicap LASER 189089 Richard Startup 1100 32:35 0:29:37 8.5
8 Slow Handicap RS FEVA XL 975 1244 36:50 0:29:37 8.5
10 Slow Handicap LASER 126116 Kev Brown 1100 33:00 0:30:00 10.0
11 Slow Handicap LASER RADIAL 107155 Richard Bevan 1147 34:44 0:30:17 11.0
12 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 35:13 0:31:10 12.0
13 Slow Handicap Topaz Uno Race 2371 Jeremy Lakey 1207 38:05 0:31:33 13.0
14 Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 38:20 0:31:46 14.0
15 Slow Handicap GP14 6437 Hender Blewett Cat Gingles 1130 36:01 0:31:52 15.0
16 Slow Handicap Topaz Uno Race 1085 Sally Ong 1207 38:35 0:31:58 16.0
17 Slow Handicap GP14 13395 1130 37:15 0:32:58 17.0
18 Slow Handicap GP14 13804 Bob Skelly May 1130 37:40 0:33:20 18.0
19 Slow Handicap LASER 190136 Paul Cook 1100 37:00 0:33:38 19.0
20 Slow Handicap LASER 17164 Mark Doman 1100 37:30 0:34:05 20.0

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap SOLO 4110 Loz Young 1142 49:03 0:42:57 1.0
2 Slow Handicap LASER 150662 James Smith 1100 48:50 0:44:24 2.0
3 Slow Handicap LASER 192498 Andy Weatherspoon 1100 50:33 0:45:57 3.0
4 Slow Handicap SOLO 5073 1142 54:00 0:47:17 4.0
5 Slow Handicap LASER RADIAL 180381 Nicky Leech 1147 55:00 0:47:57 5.0
6 Slow Handicap LASER 189089 Richard Startup 1100 55:50 0:50:45 6.0
7 Slow Handicap GP14 13804 Bob Skelly May 1130 61:20 0:54:17 7.0
8 Slow Handicap GP14 6437 Hender Blewett Cat Gingles 1130 61:34 0:54:29 8.0
9 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 67:25 0:59:40 9.0
10 Slow Handicap LASER 126116 Kev Brown 1100 DSQ 15.0
10 Slow Handicap LASER RADIAL 107155 Richard Bevan 1147 DNF 15.0
10 Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 DNF 15.0
10 Slow Handicap Topaz Uno Race 1085 Sally Ong 1207 DSQ 15.0
10 Slow Handicap OPTIMIST 6313 1642 DNF 15.0
10 Slow Handicap MIRACLE 3560 1194 DNF 15.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap LASER 150662 James Smith 1100 31:35 0:28:43 1.0
2 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 32:59 0:29:11 2.0
3 Slow Handicap GP14 13804 Bob Skelly May 1130 34:01 0:30:06 3.0
4 Slow Handicap LASER 126116 Kev Brown 1100 33:18 0:30:16 4.0
5 Slow Handicap Topaz Uno Race 2371 Jeremy Lakey 1207 38:20 0:31:46 5.0

Last updated 13:44 on 18 November 2021

Top facebook2x Top twitter2x Top instagram2x
© 2021 Derwent Reservoir Sailing Club powered by Sailing Club Manager