Club open Wednesday 2-8, Saturdays & Sundays 11-5. Open for buddy sailing at other times. All sailing must be booked. Gate to be locked after buddy sailing entry and exit. Changing rooms closed, Galley open for takeaway.

Top facebook2x Top twitter2x Top phone2x 01434 675033 Top email2x Email us Top subscribe2x Subscribe Top webcam2x Webcam Top search2x Basket Login Join
Home / Results / 2020 / Sunday Series / Late Summer - Sunday Series 2020
Home / Results / 2020 / Sunday Series / Late Summer - Sunday Series 2020

Late Summer - Sunday Series 2020

Sailwave results for Sunday Late Summer at Derwent Reservoir Sailing Club 2020

body {font: 72% arial, helvetica, sans-serif; text-align: center;}

.hardleft {text-align: left; float: left; margin: 15px 0 15px 25px;}

.hardright {text-align: right; float: right; margin: 15px 25px 15px 0;}

table {text-align: left; margin: 0px auto 30px auto; font-size: 1em; border-collapse: collapse; border: 1px #fff solid;}

td, th {padding: 4px; border: 2px #fff solid; vertical-align: top;}

.caption {padding: 5px; text-align: center; border: 0; font-weight: bold;}

h1 {font-size: 1.6em;}

h2 {font-size: 1.4em;}

h3 {font-size: 1.2em;}

p {text-align: center;}

th {background-color: #aaf;}

.contents {text-align: left; margin-left: 20%;}

.even {background-color: #bbf;}

.odd {background-color: #ddf;}

.natflag {border: 1px #999 solid;}

.nattext {font-size: 0.8em;}

.place1 {font-weight: bold; background-color: #ffffaa;}

.place2 {font-weight: bold; background-color: #aaaaff;}

.place3 {font-weight: bold; background-color: #ffaaaa;}

.placen {}

Sunday Late Summer

Derwent Reservoir Sailing Club

div.applicant-break {page-break-after:always;}

Sunday Series - Late Summer

Contents

Fast Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st Fast Handicap SUPERNOVA 1172 Andy Weatherspoon 1077 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 1.0 7.0 DNC 33.0 19.0
2nd Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol King Trevor Bayliss 1021 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 4.0 3.0 2.0 2.0 1.0 34.0 20.0
3rd Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 2.0 2.0 2.0 3.0 (5.0) (5.0) 4.0 4.0 3.0 30.0 20.0
4th Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3634 John Boyd 1021 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 3.0 4.0 3.0 3.0 2.0 38.0 24.0
5th Fast Handicap MUSTO SKIFF 600 Alastair Conn 849 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 51.0 37.0
6th Fast Handicap MUSTO SKIFF 483 849 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 53.0 39.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 1.0 1.5 1.0 (4.0) (4.0) 1.0 2.0 3.0 3.0 20.5 12.5
2nd Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 3.0 3.0 3.0 (6.0) (7.0) 6.0 1.0 1.0 1.0 31.0 18.0
3rd Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 4.0 4.0 (6.0) 5.0 5.0 4.0 3.0 2.0 (6.0) 39.0 27.0
4th Slow Handicap SOLO 5408 Tony King 1142 2.0 1.5 4.0 1.0 1.0 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 86.5 36.5
5th Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 6.0 (11.0 DNF) 7.0 7.0 6.0 7.0 8.0 8.0 (13.0) 73.0 49.0
6th Slow Handicap Heron 10316 Calum Polwart 1345 9.3 OOD 9.3 OOD 9.3 OOD (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 10.0 10.0 8.0 130.9 80.9
7th Slow Handicap STREAKER 1563 Maurice Cooper 1128 8.0 7.0 9.0 (25.0 DNC) 8.0 DNF (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 157.0 107.0
8th Slow Handicap LASER 191036 Paul Cook 1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 2.0 3.0 3.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 158.0 108.0
9th Slow Handicap LASER RADIAL 180381 Nicky Leech 1147 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 3.0 2.0 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 160.0 110.0
10th Slow Handicap LASER 4.7 145911 1208 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 5.0 4.0 2.0 161.0 111.0
11th Slow Handicap LASER 166583 John Pitkethly 1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 5.0 5.0 166.0 116.0
12th Slow Handicap MIRROR (D/H) 42963 Matt Rhodes & Family 1390 (25.0 DNC) 10.0 11.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 13.0 25.0 DNC 166.0 116.0
13th Slow Handicap OPTIMIST 5138 Millie Kidd 1642 5.0 5.0 8.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 168.0 118.0
14th Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 9.0 11.0 174.0 124.0
15th Slow Handicap LASER 125514 Bob Gate 1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 9.0 7.0 10.0 176.0 126.0
16th Slow Handicap OPTIMIST 11 Tobby Kidd 1642 7.0 9.0 12.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 178.0 128.0
17th Slow Handicap MIRROR (D/H) 10795 Philip English & Family 1390 (25.0 DNC) 8.0 13.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 11.0 25.0 DNC 25.0 DNC 182.0 132.0
18th Slow Handicap LASER 138531 David Shilling 1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 7.0 188.0 138.0
19th Slow Handicap Laser Pico 5795 helm 1330 (25.0 DNC) 6.0 10.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 191.0 141.0
20th Slow Handicap LASER 162785 Stephen Kilty 1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 11.0 9.0 195.0 145.0
21st Slow Handicap MIRROR (S/H) 70045 Jeff Kilty 1380 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 12.0 12.0 199.0 149.0
22nd Slow Handicap LASER 183242 Thomas Donald 1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 202.0 152.0
23rd Slow Handicap LASER 202213 Oscar Shilling 1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 204.0 154.0
24th Slow Handicap LASER 173610 Mark Donald 1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 205.0 155.0

Race 2: 42963 missed club mark on first lap

R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap SUPERNOVA 1172 Andy Weatherspoon 1077 00:30:53 0:28:41 1.0
2 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 00:37:01 0:35:23 2.0

R2 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap SUPERNOVA 1172 Andy Weatherspoon 1077 00:29:57 0:27:49 1.0
2 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 00:38:24 0:36:43 2.0

R3 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap SUPERNOVA 1172 Andy Weatherspoon 1077 00:24:43 0:22:57 1.0
2 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 00:28:07 0:33:36 2.0

R4 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol King Trevor Bayliss 1021 44:10 0:43:15 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3634 John Boyd 1021 44:30 0:43:35 2.0
3 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 54:20 0:51:57 3.0

R5 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap MUSTO SKIFF 600 Alastair Conn 849 42:41 0:50:16 1.0
2 Fast Handicap MUSTO SKIFF 483 849 35:20 0:55:29 2.0
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3634 John Boyd 1021 43:12 0:56:25 3.0
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol King Trevor Bayliss 1021 43:13 0:56:26 4.0
5 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 46:05 0:58:45 5.0

R6 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap MUSTO SKIFF 600 Alastair Conn 849 42:29 0:50:02 1.0
2 Fast Handicap MUSTO SKIFF 483 849 44:49 0:52:47 2.0
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol King Trevor Bayliss 1021 53:56 0:52:49 3.0
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3634 John Boyd 1021 54:39 0:53:32 4.0
5 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 38:54 0:55:47 5.0

R7 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap SUPERNOVA 1172 Andy Weatherspoon 1077 29:28 0:27:22 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol King Trevor Bayliss 1021 28:55 0:28:19 2.0
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3634 John Boyd 1021 29:34 0:28:58 3.0
4 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 27:12 0:34:40 4.0

R8 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap SUPERNOVA 1172 Andy Weatherspoon 1077 36:55 0:34:17 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol King Trevor Bayliss 1021 35:50 0:35:06 2.0
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3634 John Boyd 1021 36:59 0:36:13 3.0
4 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 32:03 0:40:51 4.0

R9 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol King Trevor Bayliss 1021 30:29 0:29:51 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3634 John Boyd 1021 32:17 0:31:37 2.0
3 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany Matt Catterall 1046 36:40 0:35:03 3.0

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 00:39:24 0:28:33 1.0
2 Slow Handicap SOLO 5408 Tony King 1142 00:32:59 0:28:53 2.0
3 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 00:36:32 0:29:28 3.0
4 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 00:35:12 0:31:09 4.0
5 Slow Handicap OPTIMIST 5138 Millie Kidd 1642 00:34:22 0:31:24 5.0
6 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 00:41:18 0:33:12 6.0
7 Slow Handicap OPTIMIST 11 Tobby Kidd 1642 00:39:22 0:35:58 7.0
8 Slow Handicap STREAKER 1563 Maurice Cooper 1128 00:41:24 0:36:42 8.0
9 Slow Handicap Heron 10316 Calum Polwart 1345 OOD 9.3

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 00:40:10 0:29:06 1.5
1 Slow Handicap SOLO 5408 Tony King 1142 00:33:14 0:29:06 1.5
3 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 00:37:42 0:30:24 3.0
4 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 00:34:31 0:30:33 4.0
5 Slow Handicap OPTIMIST 5138 Millie Kidd 1642 00:35:52 0:32:46 5.0
6 Slow Handicap Laser Pico 5795 helm 1330 00:46:39 0:35:05 6.0
7 Slow Handicap STREAKER 1563 Maurice Cooper 1128 00:40:19 0:35:45 7.0
8 Slow Handicap MIRROR (D/H) 10795 Philip English & Family 1390 00:33:38 0:36:18 8.0
9 Slow Handicap OPTIMIST 11 Tobby Kidd 1642 00:43:24 0:39:39 9.0
10 Slow Handicap Heron 10316 Calum Polwart 1345 OOD 9.3
11 Slow Handicap MIRROR (D/H) 42963 Matt Rhodes & Family 1390 00:36:23 1:18:32 10.0
12 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 DNF 11.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 00:26:46 0:19:24 1.0
2 Slow Handicap LASER 183242 Thomas Donald 1100 00:24:05 0:21:54 2.0
3 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 00:28:17 0:22:49 3.0
4 Slow Handicap SOLO 5408 Tony King 1142 00:26:16 0:23:00 4.0
5 Slow Handicap LASER 173610 Mark Donald 1100 00:25:34 0:23:15 5.0
6 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 00:26:34 0:23:31 6.0
7 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 00:25:04 0:25:11 7.0
8 Slow Handicap OPTIMIST 5138 Millie Kidd 1642 00:25:53 0:26:16 8.0
9 Slow Handicap STREAKER 1563 Maurice Cooper 1128 00:24:15 0:26:52 9.0
10 Slow Handicap Heron 10316 Calum Polwart 1345 OOD 9.3
11 Slow Handicap Laser Pico 5795 helm 1330 00:28:41 0:26:57 10.0
12 Slow Handicap MIRROR (D/H) 42963 Matt Rhodes & Family 1390 00:31:30 0:28:20 11.0
13 Slow Handicap OPTIMIST 11 Tobby Kidd 1642 00:29:41 0:30:08 12.0
14 Slow Handicap MIRROR (D/H) 10795 Philip English & Family 1390 00:17:42 0:31:50 13.0

R4 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap SOLO 5408 Tony King 1142 48:25 0:42:24 1.0
2 Slow Handicap LASER 191036 Paul Cook 1100 47:34 0:43:15 2.0
3 Slow Handicap LASER RADIAL 180381 Nicky Leech 1147 50:42 0:44:12 3.0
4 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 42:06 0:45:46 4.0
5 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 51:45 0:45:48 5.0
6 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 58:59 0:47:34 6.0
7 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 42:00 0:50:39 7.0

R5 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap SOLO 5408 Tony King 1142 46:41 0:40:53 1.0
2 Slow Handicap LASER RADIAL 180381 Nicky Leech 1147 47:14 0:41:11 2.0
3 Slow Handicap LASER 191036 Paul Cook 1100 46:49 0:42:34 3.0
4 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 39:41 0:43:08 4.0
5 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 34:10 0:45:21 5.0
6 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 39:08 0:47:11 6.0
7 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 39:12 0:47:25 7.0
8 Slow Handicap STREAKER 1563 Maurice Cooper 1128 DNF 8.0

R6 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 47:06 0:34:08 1.0
2 Slow Handicap SOLO 5408 Tony King 1142 39:41 0:34:45 2.0
3 Slow Handicap LASER 191036 Paul Cook 1100 38:43 0:35:12 3.0
4 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 40:16 0:35:38 4.0
5 Slow Handicap LASER RADIAL 180381 Nicky Leech 1147 41:32 0:36:13 5.0
6 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 45:19 0:36:33 6.0
7 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 52:06 0:41:53 7.0

R7 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 33:39 0:27:08 1.0
2 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 28:34 0:27:36 2.0
3 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 32:01 0:28:20 3.0
4 Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 25:47 0:28:29 4.0
5 Slow Handicap LASER 4.7 145911 1208 26:00 0:28:42 5.0
6 Slow Handicap LASER 166583 John Pitkethly 1100 31:54 0:29:00 6.0
7 Slow Handicap MIRROR (D/H) 42963 Matt Rhodes & Family 1390 32:19 0:31:00 7.0
8 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 28:57 0:31:02 8.0
9 Slow Handicap LASER 125514 Bob Gate 1100 26:00 0:31:31 9.0
10 Slow Handicap Heron 10316 Calum Polwart 1345 32:00 0:31:43 10.0
11 Slow Handicap MIRROR (D/H) 10795 Philip English & Family 1390 11:26 0:32:54 11.0

R8 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 31:22 0:25:18 1.0
2 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 30;24 0;26;54 2.0
3 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 37:58 0:27:31 3.0
4 Slow Handicap LASER 4.7 145911 1208 34:01 0:28:10 4.0
5 Slow Handicap LASER 166583 John Pitkethly 1100 31:09 0:28:19 5.0
6 Slow Handicap LASER 138531 David Shilling 1100 31:12 0:28:22 6.0
7 Slow Handicap LASER 125514 Bob Gate 1100 34:43 0:31:34 7.0
8 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 39:41 0:31:54 8.0
9 Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 39:12 0:32:29 9.0
10 Slow Handicap Heron 10316 Calum Polwart 1345 30:09 0:33:37 10.0
11 Slow Handicap LASER 162785 Stephen Kilty 1100 37:37 0:34:12 11.0
12 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70045 Jeff Kilty 1380 34:39 0:37:40 12.0
13 Slow Handicap MIRROR (D/H) 42963 Matt Rhodes & Family 1390 35:38 0:38:27 13.0

R9 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 35:20 0:28:30 1.0
2 Slow Handicap LASER 4.7 145911 1208 35:10 0:29:07 2.0
3 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70740 Paul Robinson 1380 26:52 0:29:12 3.0
4 Slow Handicap LASER 202213 Oscar Shilling 1100 32:30 0:29:33 4.0
5 Slow Handicap LASER 166583 John Pitkethly 1100 32:36 0:29:38 5.0
6 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 34:10 0:30:14 6.0
7 Slow Handicap LASER 138531 David Shilling 1100 33:44 0:30:40 7.0
8 Slow Handicap Heron 10316 Calum Polwart 1345 28:51 0:32:10 8.0
9 Slow Handicap LASER 162785 Stephen Kilty 1100 35:32 0:32:18 9.0
10 Slow Handicap LASER 125514 Bob Gate 1100 35:50 0:32:35 10.0
11 Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 27:00 0:33:33 11.0
12 Slow Handicap MIRROR (S/H) 70045 Jeff Kilty 1380 33:29 0:36:24 12.0
13 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 James Catterall Rebecca Green 1244 31:32 0:38:01 13.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa 9.3



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com

Last updated 11:41 on 28 September 2020

Top facebook2x Top twitter2x
© 2020 Derwent Reservoir Sailing Club powered by Sailing Club Manager