Due to tier 5 restrictions the club will be closed to all activity from Wednesday evening 6 Jan. This will be reviewed inline with RYA guidance when this becomes available

Top facebook2x Top twitter2x Top phone2x 01434 675033 Top email2x Email us Top subscribe2x Subscribe Top webcam2x Webcam Top search2x Basket Login Join
Home / Results / 2020 / Wednesday Series / Wednesday Night Vision
☰ More
Home / Results / 2020 / Wednesday Series / Wednesday Night Vision

Wednesday Night Vision

Sailwave results for Wednesday Night Vision at 2020

body {font: 72% arial, helvetica, sans-serif; text-align: center;}

.hardleft {text-align: left; float: left; margin: 15px 0 15px 25px;}

.hardright {text-align: right; float: right; margin: 15px 25px 15px 0;}

table {text-align: left; margin: 0px auto 30px auto; font-size: 1em; border-collapse: collapse; border: 1px #fff solid;}

td, th {padding: 4px; border: 2px #fff solid; vertical-align: top;}

.caption {padding: 5px; text-align: center; border: 0; font-weight: bold;}

h1 {font-size: 1.6em;}

h2 {font-size: 1.4em;}

h3 {font-size: 1.2em;}

p {text-align: center;}

th {background-color: #aaf;}

.contents {text-align: left; margin-left: 20%;}

.even {background-color: #bbf;}

.odd {background-color: #ddf;}

.natflag {border: 1px #999 solid;}

.nattext {font-size: 0.8em;}

.place1 {font-weight: bold; background-color: #ffffaa;}

.place2 {font-weight: bold; background-color: #aaaaff;}

.place3 {font-weight: bold; background-color: #ffaaaa;}

.placen {}

Wednesday Night Vision

div.applicant-break {page-break-after:always;}

Wednesday Night Vision 2020

Fast Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol Trevor 1021 (6.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 10.0 4.0
2nd Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3695 Dave Vasey Chris Chew 1021 2.0 1.0 2.0 (6.0 DNC) 11.0 5.0
3rd Fast Handicap MUSTO SKIFF 600 Ali Conn 849 1.0 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 16.0 10.0
4th Fast Handicap 29ER 376 Kate Skinner 903 3.0 (6.0 DNC) 4.0 6.0 DNC 19.0 13.0
5th Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany 1046 (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 21.0 15.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Laser LASER 208933 Simon Weatherspoon 1100 (2.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 8.0 6.0
2nd Laser LASER 138531 Dave Shilling 1100 1.0 (4.0) 3.0 2.0 3.0 13.0 9.0
3rd Laser LASER 189089 1100 8.0 5.0 14.0 DNF (22.0 DNC) 1.0 50.0 28.0
4th Laser LASER 666 Matt Rhodes 1100 (22.0 DNC) 10.0 DNF 10.0 6.0 7.0 55.0 33.0
5th Laser LASER 188193 Tony King 1100 3.0 3.0 8.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 58.0 36.0
6th Laser LASER RADIAL 190778 1147 9.0 2.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 59.0 37.0
7th Laser LASER RADIAL 6 1147 5.0 10.0 DNF (22.0 DNC) 22.0 DNC 6.0 65.0 43.0
8th Laser LASER 196244 1100 7.0 7.0 7.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 65.0 43.0
9th Laser LASER 68807 Loz Young 1100 10.5 (22.0 DNC) 9.0 22.0 DNC 5.0 68.5 46.5
10th Laser LASER 180381 Nicky Leech 1100 (22.0 DNC) 22.0 DNC 14.0 DNF 3.0 8.5 OOD 69.5 47.5
11th Laser LASER 142793 1100 (22.0 DNC) 22.0 DNC 1.0 7.0 22.0 DNC 74.0 52.0
12th Laser LASER 174732 Martin Starkie 1100 (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 5.0 22.0 DNC 75.0 53.0
13th Laser LASER 192498 Andy Weatherspoon 1100 (22.0 DNC) 22.0 DNC 6.0 4.0 22.0 DNC 76.0 54.0
14th Laser LASER 8484 Duncan Manning 1100 4.0 6.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 76.0 54.0
15th Laser LASER 207287 Greg Liggins 1100 6.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 6.0 OOD 22.0 DNC 78.0 56.0
16th Laser LASER 134709 1100 (22.0 DNC) 10.0 DNF 14.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 90.0 68.0
17th Laser LASER 150622 Jimmy Smith 1100 (22.0 DNC) 22.0 DNC 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 93.0 71.0
18th Laser LASER RADIAL 142793 1147 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 8.0 96.0 74.0
19th Laser LASER 126116 1100 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 9.0 97.0 75.0
20th Laser LASER 75289 1100 10.5 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 98.5 76.5
21st Laser LASER 183115 Charles Bragg 1100 (22.0 DNC) 22.0 DNC 14.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 102.0 80.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 (19.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 22.0 3.0
2nd Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 1.0 3.0 (19.0 DNC) 3.0 26.0 7.0
3rd Slow Handicap OPTIMIST 5949 Lola Saunders 1642 3.0 2.0 2.0 (4.0) 11.0 7.0
4th Slow Handicap OPTIMIST 5141 Issy Swan 1642 6.0 (9.0) 3.0 2.0 20.0 11.0
5th Slow Handicap OPTIMIST 4621 1642 (19.0 DNC) 5.5 4.0 7.0 35.5 16.5
6th Slow Handicap OPTIMIST 5138 1642 4.0 12.0 DNF (19.0 DNC) 5.0 40.0 21.0
7th Slow Handicap GP14 6437 Hender Blewett 1130 2.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 44.0 25.0
8th Slow Handicap OPTIMIST 5447 1642 9.0 10.0 (19.0 DNC) 10.0 48.0 29.0
9th Slow Handicap Topaz Uno Race 2371 Jeremy Lakey 1207 (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 9.0 55.0 36.0
10th Slow Handicap OPTIMIST 6313 Adam Bell 1642 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 62.0 43.0
11th Slow Handicap OPTIMIST 5080 1642 (19.0 DNC) 5.5 19.0 DNC 19.0 DNC 62.5 43.5
12th Slow Handicap RS FEVA XL 3984 Rebecca Green James Caterall 1244 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 63.0 44.0
13th Slow Handicap OPTIMIST 1327 1642 (19.0 DNC) 7.0 19.0 DNC 19.0 DNC 64.0 45.0
14th Slow Handicap RS TERA PRO 1921 Rebecca Green 1359 7.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 64.0 45.0
15th Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 65.0 46.0
16th Slow Handicap OPTIMIST 6065 1642 8.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 65.0 46.0
17th Slow Handicap RS TERA SPORT 2393 1445 10.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 67.0 48.0
18th Slow Handicap GP14 13804 Bob Skelly 1130 (19.0 DNC) 12.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 69.0 50.0

R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap MUSTO SKIFF 600 Ali Conn 849 42:47 0:50:24 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3695 Dave Vasey Chris Chew 1021 43:10 0:52:51 2.0
3 Fast Handicap 29ER 376 Kate Skinner 903 55:28 1:16:47 3.0

R2 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3695 Dave Vasey Chris Chew 1021 37:42 0:49:14 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol Trevor 1021 39:02 0:50:58 2.0
3 Fast Handicap MUSTO SKIFF 600 Ali Conn 849 44:51 0:52:50 3.0

R3 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol Trevor 1021 32;40 0;32;00 1.0
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3695 Dave Vasey Chris Chew 1021 35:50 0:35:06 2.0
3 Fast Handicap RS 200 550 Shaun Billany 1046 25:49 0:37:01 3.0
4 Fast Handicap 29ER 376 Kate Skinner 903 30:48 0:51:10 4.0

R4 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3939 Athol Trevor 1021 18:26 0:18:03 1.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 138531 Dave Shilling 1100 10:28 0:09:31 1.0
2 Laser LASER 208933 Simon Weatherspoon 1100 10:32 0:09:35 2.0
3 Laser LASER 188193 Tony King 1100 10:42 0:09:44 3.0
4 Laser LASER 8484 Duncan Manning 1100 11:03 0:10:03 4.0
5 Laser LASER RADIAL 6 1147 12:04 0:10:31 5.0
6 Laser LASER 207287 Greg Liggins 1100 11:53 0:10:48 6.0
7 Laser LASER 196244 1100 12:22 0:11:15 7.0
8 Laser LASER 189089 1100 12:24 0:11:16 8.0
9 Laser LASER RADIAL 190778 1147 13:00 0:11:20 9.0
10 Laser LASER 68807 Loz Young 1100 13:00 0:11:49 10.5
10 Laser LASER 75289 1100 13:00 0:11:49 10.5

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 208933 Simon Weatherspoon 1100 10:19 0:09:23 1.0
2 Laser LASER RADIAL 190778 1147 11:01 0:09:36 2.0
3 Laser LASER 188193 Tony King 1100 10:48 0:09:49 3.0
4 Laser LASER 138531 Dave Shilling 1100 11:10 0:10:09 4.0
5 Laser LASER 189089 1100 11:15 0:10:14 5.0
6 Laser LASER 8484 Duncan Manning 1100 11:22 0:10:20 6.0
7 Laser LASER 196244 1100 11:45 0:10:41 7.0
8 Laser LASER 666 Matt Rhodes 1100 DNF 10.0
8 Laser LASER RADIAL 6 1147 DNF 10.0
8 Laser LASER 134709 1100 DNF 10.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser LASER 142793 1100 1 1.0
2 Laser LASER 208933 Simon Weatherspoon 1100 2 2.0
3 Laser LASER 138531 Dave Shilling 1100 3 3.0
4 Laser LASER 174732 Martin Starkie 1100 4 4.0
5 Laser LASER 150622 Jimmy Smith 1100 5 5.0
6 Laser LASER 192498 Andy Weatherspoon 1100 6 6.0
7 Laser LASER 196244 1100 7 7.0
8 Laser LASER 188193 Tony King 1100 8 8.0
9 Laser LASER 68807 Loz Young 1100 9 9.0
10 Laser LASER 666 Matt Rhodes 1100 10 10.0
11 Laser LASER 189089 1100 DNF 14.0
11 Laser LASER 180381 Nicky Leech 1100 DNF 14.0
11 Laser LASER 134709 1100 DNF 14.0
11 Laser LASER 183115 Charles Bragg 1100 DNF 14.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 208933 Simon Weatherspoon 1100 27:18 0:24:49 1.0
2 Laser LASER 138531 Dave Shilling 1100 27:55 0:25:23 2.0
3 Laser LASER 180381 Nicky Leech 1100 27:59 0:25:26 3.0
4 Laser LASER 192498 Andy Weatherspoon 1100 28:09 0:25:35 4.0
5 Laser LASER 174732 Martin Starkie 1100 28:17 0:25:43 5.0
6 Laser LASER 666 Matt Rhodes 1100 30:36 0:27:49 6.0
6 Laser LASER 207287 Greg Liggins 1100 OOD 6.0
8 Laser LASER 142793 1100 33:26 0:30:24 7.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 189089 1100 34:35 0:31:26 1.0
2 Laser LASER 208933 Simon Weatherspoon 1100 34:47 0:31:37 2.0
3 Laser LASER 138531 Dave Shilling 1100 34:57 0:31:46 3.0
4 Laser LASER RADIAL 190778 1147 36:37 0:31:55 4.0
5 Laser LASER 68807 Loz Young 1100 35:37 0:32:23 5.0
6 Laser LASER RADIAL 6 1147 38:23 0:33:28 6.0
7 Laser LASER 666 Matt Rhodes 1100 39:16 0:35:42 7.0
8 Laser LASER RADIAL 142793 1147 43:13 0:37:41 8.0
9 Laser LASER 180381 Nicky Leech 1100 OOD 8.5
10 Laser LASER 126116 1100 24:42 0:44:55 9.0

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 37:40 0:33:20 1.0
2 Slow Handicap GP14 6437 Hender Blewett 1130 37:50 0:33:29 2.0
3 Slow Handicap OPTIMIST 5949 Lola Saunders 1642 37:26 0:34:12 3.0
4 Slow Handicap OPTIMIST 5138 1642 37:50 0:34:34 4.0
5 Slow Handicap OPTIMIST 6313 Adam Bell 1642 38:18 0:34:59 5.0
6 Slow Handicap OPTIMIST 5141 Issy Swan 1642 38:22 0:35:03 6.0
7 Slow Handicap RS TERA PRO 1921 Rebecca Green 1359 49:05 0:36:07 7.0
8 Slow Handicap OPTIMIST 6065 1642 40:34 0:37:04 8.0
9 Slow Handicap OPTIMIST 5447 1642 43:19 0:39:34 9.0
10 Slow Handicap RS TERA SPORT 2393 1445 38:30 0:39:58 10.0

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 50:04 0:40:23 1.0
2 Slow Handicap OPTIMIST 5949 Lola Saunders 1642 45:24 0:41:28 2.0
3 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 47:47 0:42:17 3.0
4 Slow Handicap GP14 6437 Hender Blewett 1130 49:27 0:43:46 4.0
5 Slow Handicap OPTIMIST 4621 1642 48:40 0:44:27 5.5
5 Slow Handicap OPTIMIST 5080 1642 48:39 0:44:27 5.5
7 Slow Handicap OPTIMIST 1327 1642 48:52 0:44:38 7.0
8 Slow Handicap Topaz Uno Race 2371 Jeremy Lakey 1207 56:10 0:46:32 8.0
9 Slow Handicap OPTIMIST 5141 Issy Swan 1642 51:25 0:46:58 9.0
10 Slow Handicap OPTIMIST 5447 1642 54:14 0:49:33 10.0
11 Slow Handicap OPTIMIST 5138 1642 DNF 12.0
11 Slow Handicap GP14 13804 Bob Skelly 1130 DNF 12.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 25:05 0:20:14 1.0
2 Slow Handicap OPTIMIST 5949 Lola Saunders 1642 22:58 0:27:58 2.0
3 Slow Handicap OPTIMIST 5141 Issy Swan 1642 24:24 0:29:43 3.0
4 Slow Handicap OPTIMIST 4621 1642 25:21 0:30:53 4.0

R4 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap 2.4mR 155 Adam Billany 1240 39:15 0:31:39 1.0
2 Slow Handicap OPTIMIST 5141 Issy Swan 1642 26:35 0:32:23 2.0
3 Slow Handicap GP14 14057 Ann Penny Roger Tyrell 1130 36:45 0:32:31 3.0
4 Slow Handicap OPTIMIST 5949 Lola Saunders 1642 26:49 0:32:40 4.0
5 Slow Handicap OPTIMIST 5138 1642 27:27 0:33:26 5.0
6 Slow Handicap RS FEVA XL 3984 Rebecca Green James Caterall 1244 42:15 0:33:58 6.0
7 Slow Handicap OPTIMIST 4621 1642 28:03 0:34:10 7.0
8 Slow Handicap Topaz Uno Race 3629 Gwyneth Worthington 1207 41:37 0:34:29 8.0
9 Slow Handicap Topaz Uno Race 2371 Jeremy Lakey 1207 41:40 0:34:31 9.0
10 Slow Handicap OPTIMIST 5447 1642 28:44 0:35:00 10.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com

Last updated 13:29 on 20 October 2020

Top facebook2x Top twitter2x
© 2021 Derwent Reservoir Sailing Club powered by Sailing Club Manager